Najważniejszy element płotu – słupki ogrodzeniowe

Gdy przystępujemy do realizacji zamierzenia, jakim jest postawienie płotu należy zwrócić uwagę na poszczególne jego elementy. Który z nich jest najważniejszy, który podtrzymuje całą budowlę. Najważniejszym elementem są słupki ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe, które spełniają rolę tzw. kręgosłupa płotu. To od nich zależy, czy ogrodzenie będzie trzymało pion i decydują o jego właściwościach użytkowych. Prawidłowo postawione słupki ogrodzeniowe wpływają na jego odbiór wizualny. Nie można bagatelizować prawidłowego ich montażu zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i na podmurówce betonowej.  Jeśli montaż słupków wykonamy prawidłowo, to możemy być pewni, że nasz płot będzie stał prosto i służył nam przez lata. Odpowiednie osadzenie słupków ustrzeże nas przed katastrofą. 

Słupki ogrodzeniowe – przystępujemy do montażu

Żeby konstrukcja płotu była stabilna, to musimy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe osadzenie słupków. Nie jest to czynność tak prosta, jak mogłoby się laikom wydawać. Nie jest to taka prosta czynność, jak mogłoby się wydawać. Słupki ogrodzeniowe w pierwszej kolejności należy dobrze wypoziomować, zatem raca z poziomicą powinna nie stwarzać nam problemów.  Bardzo ważnym krokiem przy ich montażu jest także ich trwałe przymocowanie do podłoża, by płot był stabilny, nie przewrócił się pod własnym ciężarem, wpływem wiatru lub działania innych czynników. Słupki ogrodzeniowe montujemy na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest wkopanie bezpośrednio w ziemię po linii graniczącej naszej posesji. W tym wypadku istotnym jest, aby podłoże było stabilne. Gdy wbijemy słupki ogrodzeniowe w podłoże, można je jeszcze wzmocnić stosując suchą zaprawę murarską. Płot będzie nam służył wiele lat, gdy zastosujemy metodę wmurowania słupków ogrodzeniowych bezpośrednio w betonowy fundament lub trwałe zamocowanie ich do podmurówki za pomocą metalowych kotew. Gdy sięgniemy po takie rozwiązanie będziemy mieli pewność, że konstrukcja płotu będzie stabilna i nie obciążą jej ani warunki atmosferyczne ani działania osób trzecich. W takim wypadku nie należy się obawiać żadnych czynników zewnętrznych.

Czy są jakieś niebezpieczeństwa przy osadzaniu słupków?

Jak w przypadku montażu każdego istotnego elementu, tak i w przypadku, gdy stawiamy słupki ogrodzeniowe mogą czyhać na nas pewne niebezpieczeństwa. Jeśli szkielet płotu ma nam dobrze służyć przez lata, być stabilnym i odpornym na czynniki zewnętrzne trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są nasze słupki ogrodzeniowe. Istotne jest także ich szerokość, grubość i wysokość. Wszystkie wymienione elementy powinny być spójne i dobrane właściwie do danego panelu ogrodzeniowego. Słupki ogrodzeniowe powinny mieć wsporniki, o czym często zapominamy. Jeśli nie zastosujemy wsporników przy montażu słupków wsporników, będą one słabe i cała konstrukcja będzie miej trwała. Ten element konstrukcji słupka montuje się na końcu i początku ogrodzenia, w miejscach gdzie płot zakręca, a w przypadku długich odcinków płotu wsporniki montuje się także w linii płotu. Ważnym jest także, aby słupki ogrodzeniowe były zamawiane u tego samego producenta ogrodzeń skąd bierzemy panele. Te elementy producent zazwyczaj dopasowuje do siebie. Podobnie rzecz się ma z akcesoriami do montażu słupków i całego ogrodzenia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *