Przygoda przedsiębiorcy i informacje o leasingu

Decyzja o skorzystaniu z leasingu

Pan Leszek Kowalski jest młodym przedsiębiorcą. Jego firma istniejąca już dwa lata odnosi coraz większe sukcesy na rynku. Możliwości współpracy z coraz to nowszymi partnerami biznesowymi wymagają od właściciela zatrudnienia przedstawicieli handlowych oraz zakupu dla nich samochodów służbowych. Pan Kowalski rozważając przeróżne oferty kredytowe ostatecznie jednak postanowił sięgnąć po rozwiązanie alternatywne. Bezpośredni zakup takich przedmiotów leasingowych również nie wchodził w grę z uwagi na ich olbrzymią cenę. Jedno auto to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wybrał opcję pozyskania samochodów służbowych w umowie na leasing bankowy. Wziął pięć samochodów w ratach leasingowych, z których będzie mógł korzystać przez następne pięć lat spłacając w tym czasie ustalone w umowie raty leasingowe. Maszyny nie staną się jego własnością, odpowiada z nie prawnie, ale w razie wypadku ubezpieczenie zwrócone będzie firmie udostępniającej auta.

Czemu leasing?

W planie przedsiębiorstwa pana Kowalskiego wykorzystanie samochodów przeznaczone jest na pięć lat. Dodatkowo wszystkim zależy na krótkim czasie finalizacji umowy. Dodatkowo właściciel ma na uwadze ostatnie problemy przy określaniu zdolności kredytowej przy poprzednich inwestycjach. W porównaniu do kredytu jest to po prostu rozwiązanie o wiele prostsze, szybsze, ze zdecydowanie mniejszą ilością formalności niezbędnych do wypełnienia oraz z o wiele niższymi wymaganiami, dzięki czemu nawet dość nowi przedsiębiorcy mogą z powodzeniem starać się o finansowanie na mocy leasingu.

Co pan Leszek zyska wybierając leasing?

Z opcji umów leasingowych korzystają najczęściej właśnie młode przedsiębiorstwa. Znacznie prostsze procedury niż w przypadku kredytu bankowego, pozwolą panu Kowalskiemu szybciej uzyskać potrzebny sprzęt i rozpocząć zaplanowane działania biznesowe. Dodatkowo wpłatę początkową oraz raty leasingowe w całości będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Co więcej, odliczeniu podlega również VAT. Jego wielkość jest jednak zależna od kilku czynników, dlatego najlepiej skonsultować wszystko ze swoją księgową. Bezsprzecznie największą zaletą jest fakt, że w bardzo krótkim czasie będzie w stanie włączyć do swojego przedsiębiorstwa niezbędne pojazdy i zacząć czerpać z nich korzyści.

Wnioski końcowe

Mimo że obecnie warunki do otwierania działalności gospodarczej nie są idealne to i tak powstaje wiele firm. Taka jest ludzka natura – kochamy działać i stawiać się przeciwnościom. Warto zatem po otwarciu firmy zastanowić się, w jaki sposób zoptymalizować najpilniejsze zakupy takie jak nowy sprzęt typu komputer, drukarka, czy większe – samochód. Wszystko to można wziąć w leasing.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *